Jdi na obsah Jdi na menu
 

Adam Kout zlatý a bronzový

27. 10. 2013

 

thumb_cms_w_xxl-1.jpg

Adam Kout uzavřel sezonu ve velkém stylu. Ve francouzském Le Mans vyhrál poslední závod letošního ME v kategorii superkartů. V celkovém pořadí šampionátu obsadil skvělé třetí místo.

Na deštěm zkrápěném Bugattiho okruhu se tentokrát obě bodované jízdy uskutečnily v průběhu neděle. Ta dopolední ovšem pro pilota týmu MS Kart nezačala vůbec příznivě: „V první zatáčce někdo trefil Bennetta, ten se roztočil a narazil do mě. Okamžitě jsem se octl v hodinách.“ Zatímco pro Angličana to byl počátek kalvárie, která ho nakonec stála titul, Kout se pustil do stíhání. Cílem prvního kola už projížděl jako desátý, v poločase byl šestý, pak ještě přitlačil a prodral se na čtvrtou pozici. Jenže mu pozvolna odcházely pneumatiky a následoval pokles na šestou příčku. Český reprezentant nicméně ani za tohoto stavu nerezignoval a dokázal se ve finiši na čtvrté místo vrátit.

Protože řada favoritů (Bennett, Hentschel, Harpham) odstoupila, zbyl Koutovi v boji o bronz jediný konkurent – Lilja. Když míjel těsně po začátku odpoledního klání Dánovu odstavenou káru, bylo jasné, že už mu ho nesebere ani on. V té chvíli však na to nemyslel. S již jistým mistrem Evropy Vinualesem (Bennett opět záhy zamířil do boxů) se bleskově vzdálili ostatním. V pátém kole pak Adam zdolal i domácího matadora: „Vinuales se zachoval rozumně. Viděl, že jsem rychlejší a nechtěl mě zastavit za každou cenu. Šlo mu o to, aby v pořádku dojel a nepokazil si korunovaci.“ Kout soustavně navyšoval svůj náskok a v závěru si už jen kontroloval Morleyho, jenž se mezitím usadil na druhém místě: „Ztrácel na mě celou cílovou rovinku. Tehdy jsem uvěřil, že by to mohlo dopadnout.“

Dopadlo a následovaly krásné chvíle na pódiu: „Poslechnout si naši hymnu v Le Mans, to byl zážitek, na který dlouho nezapomenu. Jsme teď všichni strašně šťastní,“ svěřil se čerstvý evropský medailista.

Výsledky 1. závodu:
1. Emmanuel Vinuales (F) Anderson/DEA
2. Henrik Lilja (DK) PVP/PVP
3. Liam Morley (GB) Anderson/DEA
4. Adam Kout (CZ) MS Kart/DEA
5. Danny Bleek (NL) MS Kart/VM

Výsledky 2. závodu:
1. Adam Kout (CZ) MS Kart/DEA
2. Liam Morley (GB) Anderson/DEA
3. Emmanuel Vinuales (F) Anderson/DEA
4. Alexandre Sebastia (F) Anderson/FPE
5. Antoine Lacoste (F) Anderson/FPE

Konečné pořadí šampionátu:
1. Emmanuel Vinuales (F) 132
2. Gavin Bennett (GB) 115
3. Adam Kout (CZ) 111
4. Henrik Lilja (SF) 88
5. Liam Morley (GB) 84