Jdi na obsah Jdi na menu
 

Christian Malchárek si z Red Bull Ringu veze pohár a body za druhé místo

20. 5. 2014

 

img_5134.jpg

 Štýrský Red Bull Ring, jenž bude za měsíc dějištěm obnovené premiéry rakouské Grand Prix Formule 1, hostil o uplynulém víkendu druhý závodní víkend pohárového klání ESET V4 Cup 2014.

V paddocku se sešel rekordní počet 32 formulových jezdců, mezi nimiž byli také dva piloti týmu Josefa Křenka Gabriela Jílková a Christian Malchárek.

Oba dva jezdci pražského týmu patřili již od úvodních jízd k těm nejrychlejším ve třídě Formula Renault a v sobotní ranní kvalifikaci si díky časům 1:33.256 (Malchárek) a 1:34.446 vyjeli čtvrtou řadu na startu prvního závodu.

Po zhasnutí červených světel došlo v prostoru startu a cíle k hromadné nehodě osmi monopostů, mezi kterými byla i formule Gabrieli Jílkové. Jílková při nehodě utrpěla poranění, které bylo později v nemocnici diagnostikováno jako naštípnutí dvou obratlů. Zpět na okruh se vrátila až v neděli v poledne. Lékařská vyšetření vyloučila vnitřní zranění a podle předběžných zpráv to vypadá, že Gábinu čeká tří měsíční rekonvalescence, na jejímž konci by mělo dojít k úplnému zhojení.

První závod formulí tak byl přeložen až na nedělní ráno. V této jízdě pak Christian Malchárek předvedl pravděpodobně svůj nejlepší dosavadní výkon za volantem Formule Renault, po kterém vystoupal na stříbrný stupínek, když nad jeho síly byl pouze jezdec týmu China BRT Josef Záruba, který pravidelně startuje v Northern European Cupu. Ve druhém závodě se Christian ve druhém kole vyhýbal roztočenému monopostu Franze Wösse a ve snaze zabránění střetu se dostal až za obrubník, kde se jeho formule zahrabala do hlubokého kačírku.

"Tento víkend nám motorsport ukázal všechny své tváře. Měli jsme zde jedno z nepočetnějších formulových startovních polí současnosti,  bohužel zůstali na startu stát dvě formule v předních řadách, následující piloti se pokoušeli stojícím formulím vyhnout a došlo k hromadné kolizi.  Došlo i ke zraněním, která na štěstí zůstala bez dlouhodobých následků. Oběma jezdcům přeji brzké uzdravení. Myslím, že jsme měli možnost vidět dosavadní nejlepší výkon Christiana, díky kterému se mu podařilo již podruhé v letošní sezóně probojovat na pódium pro nejlepší jezdce. Rád bych také ocenil výkon Philippa Bartose, který se pod taktovkou Tomáše Pekaře dokázal v průběhu obou závodů udržet na čele a až do posledních chvil bojovat o umístění na pódiu. Phillip je talentovaný mladík a myslím, že jej čeká velice zajímavá závodní kariéra," řekl v závěru víkendu šéf týmu pan Josef Křenek.

Jak již prozradil pan Josef Křenek, tohoto víkendu se vedle formulových pilotů účastnil také rakouský jezdec Philipp Bartos. Bartos nejprve v pátek testoval s formulí Renault a ve zbytku víkendu se díky spolupráci s mělnickým týmem Carpek Service účastnil kompletního programu ESET TWC. Philippovým mentorem a učitelem byl v průběhu celého víkendu vicemistr loňského ročníku Renault Clio Cupu Bohemia Tomáš Pekař, pod jehož taktovkou dokázal osmnáctiletý jezdec vybojovat v závodech Clio Cupu dvě čtvrtá místa. V hodnocení domácího šampionátu pak tyto výsledky znamenaly skvělé druhé a třetí místo.

Christian Malchárek: "V první řadě chci popřát brzké uzdravení Gábině a italskému kolegovi, kteří byli zraněni v hromadné nehodě po startu prvního závodu. Mě se podařilo se štěstím se dvěma stojícím formulím o pár centimetrů vyhnout. Jinak své výsledky v konkurenci dalších 30-ti jezdců beru jako povzbudivé. V pátečních testech, které se jely na mokru, jsem dokázal zajet absolutně čtvrtý nejlepší čas. V Renaultech to bylo místo první, takže se svou aktuální rychlostí mohu být spokojen. Obzvlášť, uvážíme-li, že jsem až doposud na Red Bull Ringu nikdy nestartoval. Za to vše patří můj velký díky celému týmu. Neměli jsme k dispozici žádná data z předchozích let a kluci mi i přesto dokázali vždy velice rychle a přitom zcela profesionálně nastavit auto a to jak na sucho, tak na mokro."

Philipp Bartos: "Musím říci, že jsem si skončený víkend velice užil. Překvapila mne vysoká účast, vždyť na roštu stálo celkem 32 vozů. Renault Clio je skvělé auto, které mne hodně pozitivně překvapilo. Skvěle sedí na dráze a řídit jej je veliká radost."

 

img_4465.jpg

img_4899.jpg

img_4498.jpg

img_5201.jpg