Jdi na obsah Jdi na menu
 

Gondovu snahu zastavila havárie

24. 6. 2012

 

gon.jpeg

O uplynulém víkendu proběhnul na německém Nürburgringu druhý závodní víkend šampionátu Northern European Cup (NEC), jehož pravidelným účastníkem je v letošní sezóně také slovenský jezdec Richard Gonda. Mladý pilot týmu Křenek Motorsport přijel na okruh v pohoří Eifel s cílem navázat na výsledky dosažené v prvním závodním víkendu na Hockenheimringu, což potvrzoval hned od první měřené jízdy.

 

Tou byl v pátek ráno volný trénink, ve kterém zajel Richard čas 1:28.720 a ten jej zařadil na velice slibné 9té místo ve 36ti členné výsledkové listině.

„Pomerne dlhý tréning prebiehal v poriadku bez technických porúch, auto bolo dobre vyvážené, a tak som sa mohol koncentrovať na najazdievanie trate do kvalifikácie.“ řekl Richard po skončení úvodní měřené jízdy.

Další zlepšení přinesla hned první kvalifikace, kde Richard zajel nejrychlejší kolo za 1:28.393 a pro start v prvním závodě tak vybojoval pozici v osmé řadě, kde měl stát spolu s jezdcem týmu Manor Motorsport Meindertem van Buurenem. Ve druhé kvalifikační patnáctiminutovce posunul své maximu až na 1:28.349 a zdálo se, že je zaděláno na další bodový zisk. V posledním kole této druhé kvalifikační jízdy však došlo ke kontaktu s formulí van Buurena, což mělo za následek prudký náraz do bariéry z pneumatik. Richard si z tohoto nárazu odnesl zranění pravého zápěstí a zhmoždění prstu na levé ruce. Tato zranění se nakonec ukázala natolik vážná, že nedovolila další Gondovo pokračování a oba víkendové závody tak byly odjety bez jeho účasti.

Celé své vystoupení pak Richard shrnul slovy: „Vzhľadom na to, že nás na takej krátkej trati štartovalo v kvalifikácii 36, bolo najdôležitejšie nájsť si miesto na zajazdenie čistého kola bez predbiehania a na to bolo málo času, lebo kvalifikácia trvala len 15 minút. V Q2 som mal pneumatiky v najlepšom stave a mal som možnosť zajazdiť nejaké dve rýchle kolá, dostal som sa do veľkej premávky na trati a bolo ťažké ďalej si nájsť voľné miesto. Obe kvalifikácie boli náročné a ani jedna nevyšla podľa mojich predstáv. Nedokázal som maximálne využiť celkom dobrý potenciál, ktorý si myslím, že sme mali. Dúfam, že nasledujúce preteky o dva týždne v Oscherslebene už bude moja ruka v poriadku, smola ma konečne obíde a donesiem dobrý výsledok a veľa bodov.“

Pozdější rentgenové vyšetření neprokázalo, žádnou zlomeninu ani prasklou kost a navzdory faktu, že Richard nemohl pohnout zápěstím. Jezdec v pondělí absolvuje další sérii vyšetření, ale jak sám říká a věří, tak do závodu na Oscherslebenu bude již vše v pořádku a on se tak bude moci naplno zapojit do třetího závodního víkendu šampionátu Northern European Cup.