Novinky

Kircher wins, Kout finishes second, and Knego enjoys his first podium

The final race of the TCR Eastern Europe 2023 season was dominated by René Kircher driving a Honda Civic for Mertel Motorsport. The battle for the podium unfolded behind him throughout the entire race, and Adam Kout, in a Hyundai Elantra, managed to secure second place despite a less-than-ideal start. Žarko Knego put on a great defensive race in another Hyundai Elantra and secured the third spot on the podium.

Pokračovat ve čtení

Adam Kout finishes third overall in TCR Eastern Europe 2023

The TCR Eastern Europe weekend at Automotodrom Brno was filled with the spirit of bidding farewell to the 2023 season. Although this year’s champion had already been decided in the previous event, there was still something to fight for. The focus was on determining who would be the best overall behind the victorious Maťo Homola in the final standings.

Pokračovat ve čtení

Szabolcs Lantos a Martin Kadlečík vítězí v úvodním sprintu Clio Cupu

Miha Primožič předvedl na Automotodromu Brno raketový start a z třetí pozice se v první zatáčce posunul do čela závodu. Martin Kadlečík, startující z pole-position, však dlouho neváhal a při brzdění do druhé zatáčky znovu převzal vedení a okamžitě se začal vzdalovat svým pronásledovatelům.

Pokračovat ve čtení