Čísla návštěvnosti mluví jasně, lidé mají o motorsport stále zájem

Uplynulá závodní sezona sérií ESET Cup, Clio Cup, TCR Eastern Europe a F4 CEZ se vydařila nejen po sportovní stránce, ale i po divácké. Návrat ESET Cupu na Autodrom Most se setkal s návštěvnickým úspěchem a finálové Brno na tom bylo podobně.

Diváci na tribunách utvářejí atmosféru závodu. Jakkoliv mohou být jezdecké souboje atraktivní, pokud je nikdo nevidí, vzpomínat na ně budou jen samotní aktéři. Na českých závodech v Mostu a v Brně však panovala skutečně početná divácká kulisa.

Květnový podnik na Autodromu Most zahrnoval série ESET Cup, Clio Cup, Twingo Cup a dále TCR Eastern Europe a F4 CEZ. Dalším lákadlem byly demonstrační jízdy monopostů F1 a F2 ze série MAXX Formula. Diváků se na tribunách a v padoku nakonec sešlo úctyhodných 7000. Závodní víkend si dokonce nenechal ujít ani prezident České republiky Petr Pavel, jenž se mimo jiné potkal s českým reprezentantem v F2 Romanem Staňkem. Prezident strávil na okruhu několik hodin a navštívil řadu týmů.

V září se zmiňované série přesunuly na Automotodrom Brno a kromě F4 CEZ se pro všechny jednalo o závěrečný víkend sezony. K tomu se přidaly demonstrační jízdy monopostů F1 značek Wolf, Ferrari, Toro Rosso a dalších, a v padoku byla hlava na hlavě. Na Masaryk Racing Days dorazilo přes 9000 lidí.

O tom, že motorsport je stále obrovským tahounem všech generací, svědčí i velký zájem o říjnovou výstavu Racing Expo v Praze. Branami výstaviště prošlo na 37 000 lidí.

Zaplněné tribuny samozřejmě nejsou záležitostí výhradně český okruhů. Závodní víkendy na Slovakia Ringu se každoročně těší vysoké návštěvnosti. TCR Eastern Europe a F4 CEZ se na Slovensku jelo v rámci European Truck Championship a ESET Cup a Clio Cup byly součástí Velké ceny Slovenska.

Zaplněná tribuna u první zatáčky je zase typickým obrázkem okruhu Red Bull Ring a ani letos tomu nebylo výjimkou. Diváci si samozřejmě našli cestu i na Hungaroring a první návštěvníky přivítal v říjnu i Balaton Park, kde se odehrávalo finále F4 CEZ.